Παναιγιάλειος Γυμναστικός Σύλλογος

Ομάδα Νέων (Κ19): «Διπλό» (2-3) με το… καλημέρα στην Καρδίτσα!

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές της αγωνιστικές υποχρεώσεις η Ομάδα Νέων (Κ19) του Παναιγιαλείου, η οποία επιβλήθηκε (και μάλιστα εκτός έδρας) της αντίστοιχης Ομάδας της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-2, σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματική «διαφήμιση του ποδοσφαίρου»! Μάλιστα, στο γήπεδο Φαναρίου Καρδίτσας δεν έλειψε και η συγκινησιακή φόρτιση, καθώς μετά το τέλος τής αναμέτρησης οι «μελανόλευκοι» ποδοσφαιριστές συγκεντρώθηκαν στη σέντρα και πριν φωνάξουν «Παναιγιάλειος» αφιέρωσαν τη σημερινή τους νίκη στον Βασίλη Κατσίβελο, που τόσο γρήγορα έφυγε από κοντά μας τον περασμένο Απρίλιο…

Στα του αγώνα, οι παίκτες τού Αλέξη Σπυρόπουλου ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτεροι των αντιπάλων τους και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια. Ευτύχησαν να προηγηθούν στο 33΄ με πολύ ωραίο σουτ τού Μπίτρα έξω από την περιοχή, όμως το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38΄ με πέναλτι που σωστά υπέδειξε ο διαιτητής.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι ποδοσφαιριστές μας έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους και με δύο γκολ τού Κόκκορη μέσα σε 15 λεπτά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, στο 59΄ ο νεαρός παίκτης, αφού πρώτα δέχτηκε κάθετη πάσα τού Οικονόμου, πέρασε δύο αντιπάλους και με σουτ «έγραψε» το 1-2, ενώ στο 74΄ έδωσε την «χαριστική βολή» κάνοντας με κεφαλιά (έπειτα από σέντρα του Οικονόμου) το 1-3!

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 83΄, όμως οι παίκτες μας με πολύ καλή αλληλοκάλυψη και εξουδετερώνοντας τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ, κατακτώντας έτσι το πρώτο τους «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα του τρίτου ομίλου Νέων Football League.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Κουτσουμπής, Βαβάτσικος (76΄ Μήτσης), Καφεντζής. Μπούμπαλης (43΄ Σουβατζόγλου), Σκιαδάς, Ζησιμόπουλος, Οικονόμου, Κόκκορης (87΄ Αποστολόπουλος), Χαραλαμπόπουλος (55΄ Παπαδημητρακόπουλος), Καράγιωργας (66΄ Σοφιανός), Μπίτρας