Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα, στο δημοτικό στάδιο του Αιγίου, με «θύτη» τον Ρούβα (0-1) κι έχασε την ευκαιρία να παραμείνει μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και πάλι ως «συγκάτοικο» τον Αχαρναϊκό.

Η τρίτη συνολικά ήττα για την Αιγιώτικη ομάδα, στο φετινό πρωτάθλημα, ήταν αποτέλεσμα της κακής εμφάνισης που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Νίκου Κουρμπανά. Κάτι το οποίο, άλλωστε, παραδέχτηκε και μετά το τέλος του αγώνα ο «μελανόλευκος» τεχνικός, ο οποίος τόνισε ότι η ομάδα του έπαιξε ανορθόδοξα και χωρίς ηρεμία στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη ήττα της στο Αίγιο.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναιγιάλειος παρότι είχε τον έλεγχο του αγώνα, σε όλη τη διάρκεια του, δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός με εξαίρεση τρεις συνολικά ευκαιρίες στις οποίες οι παίκτες του είτε δεν έδειξαν… καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, είτε φάνηκαν άτυχοι. Η πρώτη -και ίσως η πιο καθοριστική- ήταν στο 7ο λεπτό όταν ο Μπούνας βρέθηκε τετ α τετ με τον Λυράκη, το πλασέ όμως που επιχείρησε ήταν κακό κι απόκρουσε με τα πόδια ο πορτιέρο του Ρούβα. Η δεύτερη ήταν στο 38ο λεπτό όταν το πλασέ του Γκοτσούλια, προ του Λυράκη, απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Πετράς και η τρίτη στο 84ο λεπτό όταν πρώτα το σουτ του Σκαρτσίλα απέκρουσε ο Λυράκης με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού και στη συνέχεια την αδύναμη κεφαλιά του Διαμαντόπουλου μπλόκαρε εύκολα ο Λυράκης.

Από την άλλη ο Ρούβας κατάφερε να φτάσει σε μία ανέλπιστη επιτυχία παίζοντας με αντεπιθέσεις και  κατάφερε να πετύχει το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού σε μία στημένη φάση. Στο 31ο λεπτό σε σέντρα-φάουλ του Κορδονούρη, ο Φουκαράκης με γυριστή κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ρίζου κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αιγιώτικης ομάδας.

Μετά απ΄ αυτό το αναπάντεχο «στραβοπάτημα», ο Παναιγιάλειος καλείται πλέον να ξεπεράσει γρήγορα το σοκ της εντός έδρας ήττα, μιας και την Τετάρτη θα δοκιμαστεί εκτός έδρας στον Πύργο, κόντρα στον Πανηλειακό, στα πλαίσια της εμβόλιμης 20ης αγωνιστικής.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ρίζος, Σανδραβέλης (75΄ Κανελλόπουλος), Παπαχρήστος, Σούλης, Τ. Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος (68΄ Γ. Παπαδόπουλος),  Γκοτσούλιας, Αργυρόπουλος, Μπουρλάκης (54΄ Διαμαντόπουλος), Μπούνας, Σκαρτσίλας.

ΡΟΥΒΑΣ: Λυράκης, Κίτσος, Πέτρας, Σεντεμεντές, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης, Αντωνάκης ( 70΄ Έκελμαν), Φουκαράκης (89΄ Βάσος), Παντελής (66΄ Λαζαρίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τ. Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος / Λυράκης, Κίτσος, Πετράς, Κορδονούρης.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:    -   /   -.