Παραμένει στα… χαμηλά τής βαθμολογίας (νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον ΟΦΗ)

Ο σημερινός αγώνας που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο Αιγίου ήταν μεταξύ δύο ιστορικών συλλόγων που αντιμετωπίζουν αρκετά εξωαγωνιστικά προβλήματα, όμως ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε να τα αφήσει… εκτός γηπέδου και να επιβληθεί τής ομάδας μας με σκορ 2-0,

βάζοντας στη «Μαύρη Θύελλα» ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες, αφού παραμένει στα… χαμηλά τού βαθμολογικού πίνακα, έπειτα από τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Football League…

Κουτσιανικούλης και Μάνος είναι οι δύο ποιοτικοί παίκτες που έχουν απομείνει για το Νίκο Παπαδόπουλο μεσοεπιθετικά και ήταν τελικά εκείνοι που κατάφεραν (με δικά τους τέρματα) να γείρουν την… πλάστιγγα υπέρ της κρητικής ομάδας, εκμεταλλευόμενοι δύο λάθη των αμυντικών μας…

Μόλις στο 8' ο Μάνος ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νάστος αστόχησε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα έχοντας τον έλεγχο του ματς και απείλησαν εκ νέου στο 23' με τον Μπολάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες μας προσπαθούσαν να κρατήσουν ανεπιτυχώς την μπάλα, κάτι που διευκόλυνε τους Κρητικούς να κάνουν το παιχνίδι τους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Απείλησαν με τον Κομεσίδη στο 36' και τέσσερα λεπτά μετά ο Κουτσιανικούλης άνοιξε το σκορ με σουτ εντός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα ήταν πιο δύσκολα για τους παίκτες, με τον αγωνιστικό χώρο να μην είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση λόγω της βροχής. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουτσίδη μπήκαν κάπως καλύτερα, είχαν μία ευκαιρία στο 68' με κεφαλιά του Σταματή (από σέντρα του Ρέλλα) που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με αυτή να είναι και η μοναδική καλή τους στιγμή.

Οι κινήσεις τακτικής από τους δύο πάγκους είχαν ήδη αρχίσει και η εντολή από τον «μελανόλευκο» τεχνικό ήταν να πιέσουν όσο μπορούν. Αναγκαστικά έμειναν κενοί χώροι στα μετόπισθεν και αυτό η ομάδα μας δεν άργησε να το… πληρώσει. Πιο συγκεκριμένα, στο 84' ο Μάνος έφυγε στον κενό χώρο και τελείωσε καλά τη φάση «γράφοντας» το 0-2… Εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα, καθώς οι ποδοσφαιριστές μας αφενός «έπεσαν» ψυχολογικά και αφετέρου δεν είχαν στη διάθεσή τους ικανό χρονικό διάστημα για να αντιδράσουν.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Aθανασίου, Ρέλλας, Στίκας, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Γκούμας (74' Γαβριηλίδης), Σμίλτος (87' Σακελλαρόπουλος), Γκούφας, Ντέμο (56' Κόκκορης), Σταματής, Σκαρτσίλας

ΟΦΗ: Στρέζος, Φαζός, Νάστος, Μάνος (91΄ Πλευράκης), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (74' Παπατόλιος), Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (86' Κοντογιάννης), Ποτουρίδης