Φυσιολογική ήττα στην Καλαμαριά (4-1 από τον Απόλλωνα Πόντου)

Μία ακόμα βαριά ήττα υπέστη σήμερα η ομάδα μας, η οποία στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής έχασε εκτός έδρας 4-1από τον Απόλλωνα Πόντου,

ένα αποτέλεσμα αναμενόμενο αλλά και φυσιολογικό, καθώς ταξίδεψε στην Καλαμαριά… αποδεκατισμένη και με 14άδα «έκτακτης ανάγκης», συνέπεια των τελευταίων διοικητικών εξελίξεων…

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ο Παναιγιάλειος «κατέβηκε» να παίξει επιθετικά και, ει δυνατόν, να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα, κάτι που κατάφερε το πρώτο 15λεπτο, χάνοντας μάλιστα μία καλή ευκαιρία με τον Καζναφέρη για να ανοίξει το σκορ. Δυστυχώς, όμως, δεν έγινε το 0-1 και στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σουτ του Συμελίδη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 42΄ ο Απόλλων έκανε δύο τα τέρματά του με πλασέ του Κυβελίδη, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους παίκτες μας, οι οποίοι ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 στην εκπνοή του ημιχρόνου με εντυπωσιακό πλασέ του Σταματή.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν, όμως κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη με πέναλτι που κέρδισε στο 59΄ ο Συμελίδης από τον Κοντοχρήστο και εκτέλεσε ο Μπρίτο, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα χρίστηκε και πάλι σκόρερ, «γράφοντας» το τελικό 4-1…

Έπειτα από τη σημερινή ήττα η ομάδα μας «βυθίστηκε» ακόμα πιο πολύ στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς βρίσκεται στην 16η θέση με μόλις 10 βαθμούς, που «μεταφράζονται» σε 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Τσεμπερίδης, Καπίας (77΄ Καλί), Κυβελίδης (71΄ Βλαχομήτρος), Λιόνης (66΄ Γκουγκούδης), Καλογέρης, Χασομέρης, Σαμαράς

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ( Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Ρέλλας, Σμίλτος, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Γκούμας (88′ Τσουρής), Καζναφέρης, Κόκκορης (82′ Σακελλαρόπουλος), Γαβριηλίδης, Σταματής, Σκαρτσίλας