12η αγωνιστική Football League 2017-2018

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ - ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

ΔΗΜ. ΣΤΑΔΙΟ ΑΙΓΙΟΥ - ΚΥΡΙΑΚΗ 21/1 - 15:00

Ήττα (2-0) στην Αγυιά από την Παναχαϊκή…

Με δύο τέρματα που σημειώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο (70΄ και 89΄) η ομάδα μας ηττήθηκε σήμερα στο γήπεδο Αγυιάς από την Παναχαϊκή,

στο αχαϊκό ντέρμπι το οποίο παρακολούθησαν σχεδόν 4.000 θεατές (μεταξύ των οποίων και 200 φίλαθλοι της «Μαύρης Θύελλας») και που διεξήχθη στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Football League.

Η ομάδα μας μέχρι και το λεπτό που δέχτηκε το πρώτο γκολ ήταν άκρως ανταγωνιστική και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 58΄ με τον Αρναρέλλη, ο οποίος σε τετ α τετ που βγήκε με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν μπόρεσε να τον νικήσει για να βάλει σε θέση οδηγού τον Παναιγιάλειο…

Η εν λόγω κλασική ευκαιρία φαίνεται πως «ξύπνησε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ρυθμούς, χάνοντας κι αυτοί με τη σειρά τους μέσα σε ένα δίλεπτο (67΄- 69΄) δύο πολύ καλές ευκαιρίες (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασίου), πριν τελικά καταφέρουν να νικήσουν τον 19χρονο τερματοφύλακά μας, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Λουμπαρδέας σηκώθηκε πιο ψηλά και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα «μελανόλευκα» δίχτυα…

Ο Παναγιώτης Γκουτσίδης αμέσως έριξε στο παιχνίδι τούς Γεωργακόπουλο – Κόκκορη, όμως παρόλα αυτά οι παίκτες μας, εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχτηκαν, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν (έστω) κάποιες προϋποθέσεις προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι παίκτες της πατρινής ομάδας «τέλειωσαν» το παιχνίδι στο 89΄, όταν ο Φωτάκης εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμα «μελανόλευκο» λάθος στη μεσαία γραμμή και με… λόμπα «έγραψε» το 2-0.

Έπειτα από τη σημερινή ήττα (την τέταρτη φετινή) η ομάδα μας βρίσκεται «καθηλωμένη» στην 15η θέση της βαθμολογίας με 8 μόλις βαθμούς… Επόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου, οπότε και υποδέχεται στο Αίγιο (3μ.μ.) τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Άρη Θεσσαλονίκης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Αθανασίου, Ρέλλας, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Στίκας, Γκούμας, Μπρους (76΄ Γεωργακόπουλος), Σκαρτσίλας (80΄ Κόκκορης), Αρναρέλλης, Παπαχρήστος (65΄ Καζναφέρης), Σταματής